Zbliża się już Dzień Teatru Publicznego – wielkie święto dla wszystkich miłośników teatralnej sceny. Zaszczytny jubileusz 250-lecia teatru publicznego w Polsce, który obchodziliśmy w 2015 roku, wyszedł poza ramy jednorazowego wydarzenia i, co staje się małą tradycją, już po raz trzeci teatry w całej Polsce otwierają swoje podwoje za symboliczną cenę. Bo grosze grają rolę! W tym roku bilety kupimy za 500 groszy. Opera i Filharmonia Podlaska w ramach akcji zaprasza na spektakl „Carmen” 14 maja 2017 roku.
Sprzedaż biletów na spektakl ruszy 13 maja od godziny 11:30 – wyłącznie w kasie biletowej przy ul. Odeskiej 1. Jedna osoba może kupić maksymalnie dwa bilety. Nie ma możliwości dokonywania wcześniejszych rezerwacji ani przedsprzedaży.
W tym roku Dzień Teatru Publicznego obchodzony będzie już po raz trzeci. Pomysł tego święta zrodził się w 2015 roku, kiedy teatr publiczny w Polsce – a więc teatr dostępny i mówiący w imieniu każdego – obchodził 250-lecie swojego istnienia. Majowa akcja biletu za grosze, w którą zaangażowało się 100 teatrów publicznych w całej Polski była jednym z najważniejszych wydarzeń obchodów i cieszyła się wielkim powodzeniem. Na widowniach zasiadło blisko 50 tysięcy widzów – także, a może przede wszystkim, tych, którzy rzadziej mają możliwość odwiedzania teatru.
– Ten entuzjazm udało się utrzymać w kolejnym roku i – o czym jesteśmy przekonani – uda się to także za kilka tygodni – deklaruje Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego, organizator wydarzenia.
I w tym roku niemal sto scen publicznych przyjęło wyzwanie i wzięło udział w projekcie. Bilety za 500 groszy teatromani kupią więc w 97 teatrach w 38 miastach w Polsce, w ramach akcji oglądając 98 tytułów teatralnych.
Najważniejszy punkt, a więc idea akcji i jej główny cel, pozostaje niezmienny. Chodzi o to, by przybliżać teatr widzom – jako miejsce dostępne, bezpieczne oraz reagujące żywo na otaczające nas problemy. Właśnie do tej żywej problematyki nawiązuje w tym roku cena biletu: 500 groszy – tak jak ponad 500 spektakli premierowych w ostatnim sezonie, których twórcy wykorzystali do rozmowy z widzami współcześnie napisane teksty.
I nasza „Carmen” wpisuje się pięknie w tę ideę. Zgodnie z duchem Bizeta realizacja Opery i Filharmonii Podlaskiej stawia sobie za cel przedstawianie żywych uczuć, namiętności targających postaciami, uniwersalnych, ludzkich historii, z którymi każdy może się utożsamić. Dlatego reżyser Beata Redo-Dobber zrezygnowała z kostiumu historycznego, przenosząc akcję opery w czasy współczesne. Miłość, wolność, partnerstwo, o których opowiada ta sztuka i śpiewają postaci, to przecież wartości zawsze aktualne, bliskie i naszym sercom.
Dzień Teatru Publicznego to święto przede wszystkim – jak z tej nazwy wynika – publiczności. Państwa obecność stanowi żywy dowód na konieczność istnienia teatrów publicznych, w całej ich różnorodności i liczbie. Dlatego bez publicznego wsparcia teatr, jako idea i jako konkretne punkty na mapach polskich miast, nie mógłby istnieć. Teatr publiczny jako finansowany ze środków publicznych pełni niezwykle ważną funkcję miejsca debaty społecznej oraz narzędzia kształtowania wartości i postaw.
fot. M. Heller
Spektakl grany w ramach Dnia Teatru Publicznego oraz towarzyszącej mu akcji „Bilet do teatru za 500 groszy”, która finansowana jest z środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.